• Pôdna fréza KÖPPL

  Stroj dokáže rozdrviť hrudy, premiešať pôdu s kremičitým pieskom, preosievať pôdu a vyrovnávať povrch pôdy.

 • Pôdna fréza KÖPPL

  Stroj možno použiť aj na zapracovanie hnojiva, alebo vyzretého kompostu do pôdy.

 • Novozaložený trávnik

  Nový klíčiaci trávnik, ešte pred prvým kosením.

 • Príprava pôdy pre trávnik

  Na vyrovnaný pôdny profil sa rozprestrie kvalitná preosiata ornica, najlepšie originálny trávnikový substrát. Pri ťažkých, hutných alebo ílovitých pôdach sa zapracuje do pôdy kremičitý piesok. Takýmto spôsobom sa pripraví výsevné lôžko pod nový trávnik.

Kto využíva naše služby?

 • Majitelia rodinných domov

  Pokiaľ vám na vašom trávniku záleží, tak sme tu pre vás. Od založenia, cez údržbu až po trávniky špičkovej kvality.

 • Firmy

  Nové trávniky sme založili v okolí mnohých firiem, hotelov a penziónov. Viac informácii nájdete v sekcii referencie.

 • Stavbári

  Ak staviate dom, tak nezabúdajte na jeho okolie. Pekný trávnik vás reprezentuje a my vám s jeho založením radi pomôžeme.

 • Záhradníci

  Sme otvorení pre spoluprácu a radi vám pomôžeme aj s našimi strojmi napríklad formou subdodávky.

Aké sú naše výhody?

 • Máme dlhoročné skúsenosti

  Naše dlhoročné skúsenosti a prax pri zakladaní trávnikov sú pre vás zárukou kvality.

 • Používame kvalitnú techniku.

  Naša firma používa len kvalitnú techniku a náradie, príkladom je pôdna fréza značky KÖPPL.

 • Poskytujeme dlhodobú údržbu

  Založením trávnika sa pre nás práca neskončí. Je potrebné nový trávnik udržiavať v dobrej kondícií. Viac sa môžete dozvedieť v sekcií údržba trávnika.

 • Radi vám poradíme

  Nechajte si od nás poradiť, pokiaľ váhate. Pošlite nám fotky vašej záhrady a odmeranej plochy pre budúci trávnik a my vám emailom pošleme našu cenovú ponuku.

Pozrite si našu pôdnu frézu v akcii

Ako vyzerajú trávniky, ktoré sme založili?

Ako postupujeme pri zakladaní trávnika?

a) Zakladanie trávnika výsevom

Všetky stavebné práce je dobré ukončiť pred založením nového trávnika. Ideálne je najskôr urobiť automatický zavlažovací systém, ktorý zabezpečí rovnomernú závlahu a urýchli klíčenie trávnika.

DOBRÝ TIP: Nezabudnite dobre spevniť výkopy na potrebie a postrekovače potrebné pre automatickú závlahu. Po usadnutí pôdy by na týchto miestach mohli vzniknúť jamy a preliačiny v trávniku.

Na odstránenie buriny musíme myslieť už na začiatku. Pred úpravou pôdy a aj počas práce je nutné zrušiť nežiadúcu vegetáciu. Najvhodnejší spôsob je použitie totálneho herbicidu a jeho aplikácia s pomocou ostrekovača.

DOBRÝ TIP: Postrek na burinu je vhodné aplikovať viac krát za sebou s odstupom 30 dní. Nesmieme zabúdať na to, že chémia nezničí vysemenené buriny v pôde, ktoré čakajú na vhodné klíčiace podmienky aj niekoľko rokov.

Pri zakladaní trávnika býva najnáročnejšia príprava pôdy. Je potrebné rozhrnutie a rozprestrenie ornice pomocou mechanizmov. Naša firma používa kvalitnú pôdnu frézu značky Köppl. Táto fréza rozbije hrudy a precízne zarovná terén. Ďalej je potrebné ručné hrabličkovanie, smykovanie pôdy a vyváženie odpadu mimo priestoru trávnika. Pôda musí byť pripravená tak, aby bolo možné trávnik ľahko kosiť. Trávnik musí byť tiež bezpečný a pohodlne slúžiť pre pohyb, relax a šport.

DOBRÝ TIP: Pred rozprestretím ornice odstráňte stavebný odpad zo záhrady. Určite nie je vhodné ho zasýpať.

Trávniku sa darí vo vzdušnej pôde, bohatej na živiny, ktorej pôdna reakcia je mierne kyslá 5,5 až 6,5 Ph. Pri kyslých pôdach pod 5,5 PH sa tvorí mach. Pri zásaditých pôdach sa darí burinám, pri ťažkých alebo ílovitých pôdach sa nám osvedčilo zapracovať do pôdy kremičitý piesok na jej odľahčenie. Ideálne je rozprestrieť trávnikový substrát v rovnomernej vrstve na upravený povrch terénu. Substrát obsahuje kompost, rašelinu a kremičitý piesok. Tento postup a investícia sa vráti vo výbornej kvalite a hustote budúceho trávnika. Pri použití hrubšej vrstvy substrátu je možné uložiť vopred na terén sieť proti krtom.

DOBRÝ TIP: Pri výseve je možné použiť granulované hnojivo, ale iba s postupným uvoľňovaním živín. Pri štandardných (minerálnych) hnojivách dochádza k rychlému vyplavovaniu živín a k riziku „popálenia“ klíčiaceho trávnika. Používame teda hnojivo s dlhodobým účinkom a s vyšším obsahom fosforu na podporu dobrého zakorenenia a zahustenia trávnika.

Nákupom starého alebo nekvalitného osiva sa môže celá práca pokaziť. Pri výbere sa treba vyhnúť lacným a neistým produktom. Oplatí sa používať iba certifikované a kvalitné osivá s vyskúšanou klíčivosťou. Výber druhu trávového osiva je individuálny, podľa požiadaviek investora. Na výsev trávnika používame kvalitnú štrbinovú sejačku s presným dávkovaním. Osivo zapracujeme do pôdy 5 až 20 mm a povalcujeme.

DOBRÝ TIP: Rovnomernosť rozhodenia osiva dosiahneme s krížovým výsevom. Urýchlenie klíčenia osiva pri citlivých druhoch dosiahneme vďaka prekrytiu plochy bielou agrotextíliou. Pri použití textílie sa tiež znižuje riziko vyplavovania osiva z pôdy.

Pôdu po výseve je potrebné udržiavať trvalo vlhkú v zóne zakoreňovania (20 až 30mm). Polievame častejšie a v menších dávkach tak, aby nám nevyplavovalo osivo z pôdy. Zasiata trávová zmes obsahuje rôzne druhy tráv a je normálne, že klíčenie neprebieha rovnomerne. Klíčenie trvá 7 až 30 dní v závislosti od vlahy, teploty pôdy a druhu osiva. Prvý krát kosíme pri výške trávnika 7 až 10 cm. Pokosíme ho vysoko, približne na 5-6 cm. Nový trávnik má jemné a plytké korene, preto prvé kosenie vykonávame veľmi opatrne, aby sme ho nevytrhávali von. Na prvé kosenie je ideálna vretenová kosačka, ktorá sa nám veľmi osvedčila. Má jemný strih a zároveň trávnik valcuje. Po prvom kosení je možné urobiť dosev trávnika, valcovanie a neskôr aj postrek so selektívnym herbicidom, proti prípadným vyrastajúcim dvojklíčnolistým burinám v trávniku.

DOBRÝ TIP: Počas klíčenia je trávnik riedky a pôda sa rýchlejšie vysušuje, preto nepodceňujte jeho polievanie. Korene trávnika sú plytké a nedokážu prijímať vodu z väčšej hĺbky. Udržiavajte preto vlhký povrch pôdy. Automatickú závlahu nastavujeme na polievanie napríklad 4 až 5 krát denne v krátkych cykloch. Nikomu nedovoľte behať po mokrej pôde v klíčiacom trávniku – ani psovi.

b) Zakladanie trávnika položením trávnikových kobercov

Príprava pôdy je taká istá ako pri vysievanom trávniku. Pred kladením trávnikových kobercov je vhodné uložiť napríklad sieť proti krtom, rozvoziť trávnikový substrát alebo otestovať správnu funkčnosť závlahy. Pokládku trávnikových kobercov ocenia hlavne rodiny s malými deťmi, netrpezliví zákazníci a športovci. 30 dní po realizácii môžete trávnik zaťažovať.

DOBRÝ TIP: V letných mesiacoch je potrebné položiť trávnik do 24 hodín od jeho expedície. V stočených rolkách sa môže trávnik „zapariť”. Podvihnutím uloženej rolky môžete priebežne kontrolovať zakoreňovanie trávnika v pôde. Po 30 dňoch by sa už nemal dať nový trávnik nadvihnúť z podložia.

Pri kladení trávnikových kobercov nezabúdajte na väzbu. S prácou začíname v spodnej časti trávnika, aby vrchné rolky dotláčali na spodné. Poctivá práca pri pokládke je zdĺhavá, lebo každú rolku je nutné dotlačiť samostatne. Obmedzíme tak tvoreniu špár medzi rolkami trávnika. Na záver trávnik povalcovalcujeme a intenzívne polievame 14 dní (voda musí pod nohami“ čvachtať“).

c) Zakladanie trávnika pomocou trávnikových rohoží

Moderné trendy v záhradníctve ponúkajú založenie trávnika formou trávnikových rohoží (rolky bavlny s trávovým osivom). Tieto rohože sa rozvinú na upravený povrch pôdy. Ich nespornou výhodou je okamžitá ochrana osiva a pôdy pred eróziou. Taktiež obmedzujú rast burín počas klíčenia trávnika, pretože bavlna sa „napije„ vodou a udržuje osivo vlhké. Časom sa bavlna rozloží, ale počas klíčenia udržuje vlahu a tým urýchľuje rast nového trávnika. Trávnik je hustý a rovnomerný už v začiatkoch. Cena trávnika založeného pomocou tohoto postupu je medzi cenami predchádzajúcich dvoch postupov.

DOBRÝ TIP: Pri tomto postupe je nutné rozprestrieť na rozvinuté rohože vrstvu trávníkového
substrátu, prípadne aspoň vrstvu kremičitého piesku.

Ku založeniu kvalitného trávniku je potrebný kvalitný zavlažovací systém. My vám ponúkame realizáciu zavlažovacích systémov od firmy RainBird.

Chcete mať ten najkrajší anglický trávnik? Používajte vretenové kosačky, ktoré ponúkajú oveľa vyššiu kvalitu kosenia oproti bežným kosačkám. Ponúkame vám kosačky značky Allet a Jamp.

Máte záujem o naše služby? Zavolajte nám, navštívte nás alebo nám napíšte email. Radi vám vyhotovíme cenovú ponuku a poradíme ohľadom založenia vášho vysnívaného trávnika.