• Anglický trávnik

  Môžete mať vo vašej záhrade aj vy!

 • Rotačná kosačka

  Rotačná kosačka pri kosení, poškodzuje konce trávy – sú rozstrapkané a zdeformované.

 • Vretenové kosačky JAMP

  Kosačka od slovenského výrobcu JAMP z modelového radu EDWARD.

 • Univerzálna vretenová kosačka

  Vďaka vymeniteľným kazetám

 • Výhody vretenovej kosačky

  Vretenová kosačka steblá trávnika pekne odstriháva, ako nožnice. Rezné rany sú hladké a čisté. Po kosení s vretenom, trávnik rýchlejšie regeneruje, nevyčerpáva sa výtokom trávových štiav, rýchlejšie zahusťuje a vypĺňa prázdne miesta.

 • Vretenové kosačky značky JAMP

 • Nastavovanie remeňa pojazdu a žacieho vretena.

  Krútiaci moment od motora je prenášaný na pracovnú časť stroja cez remene a kladky. Výhodou tohto technického riešenia je ochrana motora a pracovnej časti pred zablokovaním. Nábeh kosenia a pojazdu je šetrnejší pre obsluhu aj motor.

 • Trávnik je potrebné udržiavať

  Viac informácii nájdete na podstránke o údržbe trávnikov

  Otvoriť

Čo nájdete na našej stránke?

Praktické rady a skúsenosti s používaním vretenových kosačiek. Rozdiel medzi rotačnou a vretenovou kosačkou. Dostupné značky na Slovenskom trhu. Servis kosačiek a ich údržba. Nastavovanie žacieho vretena. Užitočné typy, rady a osobné skúsenosti s používaním vretenových kosačiek, pri pestovaní pekného, „anglického“ trávnika.

Po rokoch praxe môžem potvrdiť, že trávniky kosené s vretenovou kosačkou sú skutočne krajšie, zdravšie a hustejšie, oproti trávnikom udržiavaným s bežnými rotačnými kosačkami. Oplatí sa im venovať pozornosť a starostlivosť. Prijmite túto výzvu na dosiahnutie exkluzívneho trávnika a posuňte sa do vyššej „trávnikovej ligy”.

Pozrite si vretenové kosačky na videách

Princíp vretenovej kosačky. Prečo je iná, ako rotačná?

 • Princíp kosenia.

  Vretenová kosačka kosí s pomocou ostrých, špirálovito uložených nožov. Pod sústavou nožov je umiestnený druhý- pevný nôž. Kosené steblá trávy sa dostávajú medzi pevný a rotujúci nôž. Nože kosačky takto vytvoria efekt nožníc s čistým, presným a hladkým rezom.

 • Rozdiel medzi rotačnou a vretenovou kosačkou.

  Základný rozdiel je v spôsobe kosenia. Predstavte si, že striháte trávnik s nožnicami, alebo steblá porastu odsekávate s mačetou. Nôž rotačnej kosačky trávu odsekáva, podobne ako mačeta seká porast.

 • Presnosť strihu kosenia.

  Pri kosení s rotačnou kosačkou sú steblá trávy poškodzované, podobne ako je porast poškodený s mačetou. Z reznej rany vytekajú trávové šťavy, vrch trávnika hnedne a rany na steblách zasychajú. Pri každom kosení s rotačnou kosačkou, sa trávnik vyčerpáva, dlhšie regeneruje. Trávnik postupne starne a má horší vzhľad.

 • Čistý rez, čisté ruky, čisté oblečenie.

  Vretenová kosačka kosí trávnik veľmi šetrným spôsobom, podobne ako s nožnicami. Trávnik sa tak nevyčerpáva a rýchlejšie regeneruje. Rezné rany sú hladké a čisté. Preto môžete s vretenovou kosačkou kosiť aj v bielych topánkach. Vaše ruky a oblečenie zostanú čisté, bez zelených škvŕn a znakov po kosení.

 • Efekt pásov na trávniku.

  Kvalitnejšie vretenové kosačky sa pohybujú po dvoch valcoch. / Nemajú štyri kolieska ako rotačné kosačky /. Trávnik je tak kosený a zároveň valcovaný. V trávniku zostávajú atraktívne svetelné pásy. Tmavý a bledý odtieň zelenej farby.

 • Prevencia proti skalpovaniu trávnika.

  Použitie predného a zadného valca na kosačke zaručuje dokonalé kopírovanie terénu. Bez obáv môžete kosiť aj na nízky stupeň, napríklad na 6 mm.

 • Bez úzkych stôp na trávniku, po kolieskach.

  Váha celého stroja sa rozloží na celú plochu valcov. Oceníte to hlavne pri kosení vo vlhkých trávnikoch, novozaložených trávnikoch, nerovných terénoch a veľkých trávnatých plochách.

 • Kôš na pokosenú trávu.

  Je často u vretenových kosačiek umiestnený vpredu. Takto máte priestor v zbernom koši stále počas kosenia pod kontrolou.

 • Tichý chod kosačky.

  Rotačný nôž vo vretenovej kosačke je pomocou klinového remeňa sprevodovaný do rýchlych otáčok. Spaľovací motor preto môže pracovať na menší plyn a tichší režim. Vretenová kosačka je výrazne tichšia, oproti rotačnej.

 • Nízka spotreba paliva.

  Strihací spôsob kosenia trávnika, šetrí motor kosačky. Nižšie otáčky motora, nižšia záťaž motora, kľudnejší pracovný režim znižuje spotrebu paliva a zvyšujú životnosť stroja.

 • Zmena

  Pri prechode kosenia z rotačnej na vretenovú kosačku si musí trávnik “zvyknúť”. Pre zdravý vývoj trávnika sa odporúča odkosiť iba vrchnú tretinu trávnika, nie viac. S vretenovou kosačkou sa kosí trávnik častejšie, zároveň na nižší stupeň 5 – 35 mm. Zmena kvality trávnika sa prejaví približne po 30 dňoch pravidelného kosenia, nie hneď.

PDF Leták - Vretenové kosačky

Využite možnosť bezplatnej prezentácie, alebo osobného vyskúšania vretenovej kosačky. Dohodnite si s nami spôsob vyskúšania kosačky.