Prečo pri realizácii závlahy spolupracovať s nami?

 1. Nie sme žiadny začiatočníci. Závlahy realizujeme od roku 2004. Máme prax a skúsenosti.
 2. Inštalujeme kvalitnú značku a komponenty. Značka Rain-Bird sa používa na golfových ihriskách Slovenska a vo svete. Namontovaná je na množstve futbalových ihrísk a v súkromných záhradách.
 3. Sme členmi Cechu závlahárov Slovenska. Každoročne sa zúčastňujeme na odborných školeniach, seminároch a praktických cvičeniach o závlahe. Viac informácií na cechzavlaharov.sk
 4. Zavádzame do praxe novinky a moderné postupy práce.
 5. Na závlahu poskytujeme záruku 2 roky, Vykonávame pravidelné zazimovanie, alebo jarné spustenie závlahy. Vykonávame servis a údržbu na závlahách.

Prečo investovať do automatickej závlahy?

Každý sa cíti príjemne v záhrade so sviežim trávnikom a zdravými rastlinami. Udržať záhradu vo výbornej kondícii, počas celej sezóny, pomáha automatický zavlažovací systém. Závlaha vylepšuje vzhľad záhrady a udržiava rastliny v dobrom zdravotnom stave. Závlaha v letnom a suchom období skvalitňuje celkovú atmosféru a klímu v záhrade

 • Šetrí váš čas

  Samočinne spúšťa závlahu skoro ráno alebo v noci. Dokonca aj vtedy, keď ste na dovolenke. Stačí občasne skontrolovať jej chod.

 • Šetrí vašu vodu

  Minie sa zaručene menej vody, ako pri polievaní ručne. Vďaka rovnomernému a presnému dávkovaniu vody. Kvapky závlahy sú podobné dažďovým. Pričom dážď nenaprogramujete, ale závlahu áno. Viac informácií nájdete v časti: Zavlažujte hospodárne – ako šetriť s vodou.

 • Neruší vzhľad záhrady

  Postrekovače závlahy sa vysúvajú z pôdy samočinne, iba počas polievania. Odpadajú vám starosti s naťahovaním a balením záhradnej hadice.

 • Prispôsobuje sa potrebám záhrady

  Možnosť nastavenia dĺžky a frekvencie závlahy, pri každej sekcii samostatne. Dokonalosť závlahy je v tom, že obsahuje senzor dažďových zrážok.

 • Zvyšuje hodnotu pozemku

  Prináša reálnu pridanú hodnotu vášmu majetku.

Otvorili sme pre vás predajňu v Banskej Bystrici s kompletným materiálom na realizáciu automatickej závlahy značky Rain Bird.

Nájdete u nás trysky, postrekovače, ovládacie jednotky, elektro ventily, dažďové senzory, potrubie, spojovacie prvky, alebo hydraulické rozdeľovače.

Poradíme vám ako postupovať pri montáži alebo pri oprave závlahy. Ceny materiálu máme také isté ako ich nájdete na e-shope.

Pred návrhom a inštaláciou závlahy si najskôr premyslite:

 1. Zdroj vody, výdatnosť zdroja, kvalita a čistota vody. Môže to byť miestny vodovod, studňa, hĺbkový vrt, potok, nádrž s dažďovou vodou a podobne.
 2. Premyslite si umiestnenie ovládacej jednotky a čidla zrážok. Napríklad prístrešok,. altánok, garáž – miesto, kde je možnosť pripojiť zdroj energie 230 Volt.
 3. Umiestnenie filtrácie vody. Tlakového spínača, na ovládanie čerpadla v studni a podobne.
 4. Umiestnenie ventilovej zostavy určí závlahár, podľa aktuálnych podmienok v záhrade.
 5. Premyslite si koľko chcete mať hydrantov, v záhrade. Je to možnosť ručného odberu vody, napríklad na polievanie s hadicou.
 6. Poraďte sa so závlahárom, o možnosti realizácie kvapkovej závlahy do záhonov.
 7. Vyvarujte sa najlacnejším ponukám v závlahe. Lacné riešenie = slabá kvalita. Čím je použitých viac postrekovačov na polievanie záhrady, tým je závlaha dokonalejšia a kvalitnejšia. Viac informácií nájdete v časti: Zavlažujte hospodárne – ako šetriť s vodou.

Zavlažujte hospodárne – ako šetriť s vodou v záhrade?

V minulosti nebolo tak nutné rozvážne a šetrné hospodárenie s vodou v domácnosti, ako práve teraz. Pokiaľ je závlaha správne navrhnutá, odborne nainštalovaná a šikovne využívaná, pomôže vám výrazne znížiť spotrebu vody. Je overené, že polievaním záhrady s pomocou hadice miniete ďaleko viac vody ako s automatickou závlahou.

10 rád závlahára o správnom fungovaní, nastavovaní a údržbe závlahy

 • 1. Šetriť s vodou sa dá

  Iba na odborne navrhnutom a profesionálne nainštalovanom polievacom systéme. Ak je závlaha už na začiatku odfušovaná, tam neskôr ani odborník veľa „nevyčaruje“. Najlacnejšie riešenie závlahy na začiatku, vás neskôr nemilo prekvapí drahým účtom za vodu a elektrinu.

 • 2. Kedy cez deň polievať.

  Ideálny čas na závlahu je ráno medzi 5 a 9 hodinou. Vtedy je nízko slnko, nízka teplota pôdy a mierny vietor. Pozor na polievanie v priebehu dňa. Časť vody sa rýchlo odparí a rastlinám vadí prudké ochladenie, Vietor počas dňa znižuje účinnosť závlahy. Zavlažovanie v podvečer nie je tiež ideálne. Na mokrých listoch trávnika a rastlinách, sa počas noci vytvárajú priaznivé podmienky na tvorbu plesní, húb a iných chorôb.

 • 3. Rozdeľte záhradu na polievacie zóny.

  Už pri návrhu závlahy treba brať ohľad na orientáciu záhrady na svetové strany. Južná strana potrebuje viac vody, ako severná. Zatienená plocha má nižšie nároky na závlahu, ako slnečná. Iba pri správnom rozdelení na sekcia sa dá hospodárne nastaviť závlaha.

 • 4. Zavlažujte iba to, čo treba.

  Kontrolujte nastavenie výsečí postrekovačov, aby nestriekali na dom, terasu, bazén, chodníky a spevnené plochy. Nemíňajte vodu zbytočne kde netreba.

 • 5. Prispôsobte závlahu pôde.

  Nedovoľte odtekať prebytočnej – nevsiaknutej vode preč zo záhrady. Polievací čas závlahy, prispôsobte nielen vsakovacím schopnostiam pôdy, ale aj členitosť terénu, napríklad svahu.

 • 6. Prispôsobte závlahu prírode.

  Závlaha nemusí bežať každý deň. Nastavte polievanie každý druhý, alebo tretí deň. Podobne ako keď prší. Lepší je výdatný dážď 1x za týždeň, ako drobné mrholenie každé ráno, ktoré sa vyparí ako rosa.

 • 7. Správny tlak vody v systéme.

  Má veľký vplyv na hospodárnosť celej závlahy. Pri nízkom tlaku závlaha polieva nedostatočne a nerovnomerne. Pri veľmi silnom tlaku v systéme vznikajú jemné a malé kvapky vody, ktoré veľmi ľahko odfúkne vietor a rýchlejšie sa odparia.

 • 8. Kvapková závlaha.

  Je ideálnou technológiou na zavlažovanie kvetinových záhonov, kríkov, stromov, rastlín v nádobách. Potrubie s dierkami, alebo s osadenými kvapkovačmi dávkuje vodu priamo do koreňovej zóny rastlín. Je tu minimálny odpar vody, obmedzí sa rast burín a zníži sa nebezpečenstvo listových chorôb rastlín.

 • 9. Pracujte s ovládacou jednotkou.

  Naučte sa nastavovať ovládaciu jednotku. Mení sa počasie, mení sa ročné obdobie, preto meňte nastavenie jednotky. Pri montáži trvajte vždy na inštalácii čidla zrážok. Ovládacie jednotky Rain Bird majú uľahčené nastavovanie pre užívateľa v %. Iba jednoduchým úkonom si percentuálne zmeníte nastavenie. Napríklad z letného 100% režimu zmeníte na jesenný – 70% režim.

 • 10. Systém priebežne kontrolujte.

  Pravidelne kontrolujte funkčnosť postrekovačov, či sa vysúvajú a zasúvajú, či nie sú upchaté trysky. Kontrolujte činnosť elektroventilov, či nezostáva niektorá sekcia zatvorená, alebo trvalo pootvorená. Kontrolujte čistotu filtra vody. Kontrolujte funkčnosť čidla zrážok, odstráňte z neho listy a podobne.

Novinka od výrobcu Rain Bird

Nová ovládacia jednotka, ktorú môžeme nastavovať priamo cez ovládací panel jednotky, ale aj s novým spôsobom pripojenia cez WIFI, z pohodlia vášho mobilného telefónu. Túto ovládaciu jednotku WIFI Rain Bird sme montovali ako prvá firma na Slovensku už v lete 2017.

Ďalšia výhoda nových ovládacích jednotiek značky Rain Bird je schopnosť jednotky komunikovať s najbližšou meteostanicou vo vašom okolí. Ovládacia jednotka novej rady si sama upravuje polievací čas závlahy podľa aktuálnej predpovede počasia z meteostanice. Majiteľ závlahy s novou jednotkou takto usporí približne 30% vody oproti staršiemu spôsobu ovládania závlahy.

Ako funguje automatická závlaha?

Ovládacia jednotka je mozgom celého systému. Funguje aj bez prítomnosti majiteľa, alebo obsluhy. Nastavuje sa nielen čas spustenia polievania záhrady, ale ovláda sa dĺžka polievania každej sekcie samostatne. Do elektromagnetického ventilu ide signál (9 alebo 24 Volt), z ovládacej jednotky. Ventil otvára a zatvára vodu, do sekcií. Zostava elektromagnetických ventilov sa montuje do šachty, umiestnenej pod úrovňou terénu. Čidlo dažďových zrážok sa postará o vypnutie polievania záhrady, pri daždi. Závlaha sa opäť zapne, až po vyschnutí pôdy v trávniku. Preto sa čidlo umiestňuje v exteriéri a pripája sa el. vedením na ovládaciu jednotku. Postrekovače sa vysúvajú z trávnika pod tlakom vody, pri každom spustení závlahy. Bežne sú skryté pod úrovňou terénu aby nikomu nezavadzali. Poznáme niekoľko druhov postrekovačov: Rozprašovacie postrekovače sa používajú na polievanie menších plôch, lebo ich dostrek je do 5,6m. Rotačné postrekovače sú vhodné na polievanie väčších trávnikov. Majú silnejší dostrek vody. Potrubie. Celý systém závlahy je navzájom spojený plastovým potrubím, uloženým v zemi. Preto je dobré závlahu realizovať na začiatku záhradníckych prác, ako neskôr rozkopávať trávnik. Kvapková závlaha. Dierkovaným potrubím, uloženým na povrchu pôdy, sa privádza voda priamo ku koreňom rastlín, ktoré sú vysadené v záhone.

 • Ovládacia jednotka

 • Kvapková závlaha

 • Dažďový senzor

 • Montáž čidla

 • Rotačné postrekovače

 • Postrekovače

 • Elektroventily

 • Zazimovanie systému

Ovládanie čerpadla závlahy s pomocou frekvenčného meniča

Ako funguje ovládanie čerpadla v záhrade?

 1. Základné, klasické ovládanie elektrického čerpadla na polievanie záhrady je pomocou ručného vypínača. Rukou sa vypínač čerpadla zapína a vypína. Je to nepohodlné.
 2. Ovládanie čerpadla pri automatických závlahách je pomocou tlakového spínača. Po otvorení ručného-guľového ventilu, alebo elektro-ventilu začne tlak vody v systéme klesať. Tlakový spínač zapína čerpadlo. Po ukončení odberu vody sa zvýši tlak vody v systéme a vtedy tlakový spínač vypína čerpadlo. Príkladom je domáca vodáreň, kde tlakový spínač zapína a vypína čerpadlo v závislosti od odberu vody a tlaku v systéme.
 3. Lepšie ovládanie čerpadla je pomocou frekvenčného meniča. Frekvenčný menič použitý na ovládanie čerpadla má viacero funkcií a výhod. Prispôsobuje otáčky čerpadla k aktuálnemu odberu vody v systéme, pri zachovaní rovnakého (navoleného) tlaku. Napríklad iný odber vody je v záhradnej sprche a iný odber vody je v spustenej závlahe s piatymi postrekovačmi. Iné množstvo a prietok vody potrebujete na polievanie muškátov v črepníkoch a iné množstvo vody potrebujete na napúšťanie bazénu či jazierka.

Výhody zapojenia čerpadla s frekvenčným meničom:

 • Menič je elektricky pripojený na čerpadlo. Čerpadlo je poháňané jednofázovým indukčným motorom (230V). Cez zabudovaný snímač tlaku v systéme menič vyhodnocuje situáciu v systéme. Ovláda motor čerpadla pomocou zmeny frekvencie napätia a otáčok motora.
 • Frekvenčný menič prispôsobuje prácu čerpadla k aktuálnemu odberu vody v systéme. V tradičnom zapojení pracuje čerpadlo vo dvoch režimoch – buď na plný výkon, alebo je vypnuté. Pri práci s meničom je výkon čerpadla rôzny a prispôsobuje sa aktuálnemu odberu vody.
 • Dokonalá, spojitá regulácia tlaku vody v systéme zabezpečí až 40% úsporu energie oproti štandardným systémom s bežným tlakovým spínačom.  Návratnosť investície je do 2 rokov.
 • Ochrana čerpadla proti behu nasucho a preťaženiu motora, pri nulovom prietoku.
 • Ochrana čerpadla pred prepätím a podpätím v elektrickej sieti.
 • Tepelno-prúdová ochrana motora čerpadla a ochrana pred prehriatím meniča.
 • Mäkký štart a dobeh zaručuje nízku spotrebu prúdu, dlhú životnosť čerpadla, tichý chod a obmedzuje tlakové nárazy v systéme. Obmedzuje tiež prúdové špičky motora.
 • Kontrolný panel na meniči informuje o aktuálnych parametroch. Zároveň zobrazuje chybové hlásenia a poruchy v systéme.