• Aerifikácia trávnikov

    Cieľom je zlepšenie vzdušných pomerov pôdy, v zhutnenom a staršom trávniku

    Leták (pdf)
  • Vertikutácia trávnikov

  • Kosenie trávnikov

  • Postreky trávnika

  • Valcovanie pôdy

  • Odburiňovanie trávnikov

  • Boj proti trávnikovým chorobám

  • Topdressing trávnikov

  • Hnojenie trávnika

Údržba a revitalizácia záhrad

  • Kosenie trávnikov.
  • Zavlažovanie trávnikov – automatické alebo manuálne
  • Hnojenie – hnojivá: organické, minerálne, tekuté, dlhodobé.
  • Vertikutácia – prerezanie trávnika – odstránenie plsti.
  • Aerifikácia – prevzdušňovanie trávnika vpichovaním hrotov do pôdy.

  • Valcovanie pôdy a trávnika.
  • Odburiňovanie trávnikov.
  • Boj proti trávnikovým chorobám a škodcom.
  • Topdressing – ošetrenie tránika pieskovaním alebo substrátom.
  • Obnova a prísev trávnika.

1. Aerifikácia trávnika

Čo je aerifikácia trávnika: Je to prepichovanie pôdy s 5 až 8 cm dlhými, valcovými hrotmi. Hroty môžu byť plné alebo najlepšie duté. Priemer dutých hrotov je okolo 1 až 1,5 cm. S pomocou motorového aerifikátora vytvoríme na 1m2 plochy 400 až 1000 vpichov.

Prečo vykonávame aerifikáciu trávnika: Postupným utláčaním trávnika klesá jeho pórovitosť. Aerifikáciou zlepšujeme priesak vody a vzduchu ku koreňom trávy. Zlepšujeme prísun živín ku koreňom trávnika a zároveň urýchľujeme rozklad organických zbytkov. Zhutnená pôda má vyššiu vlhkosť, Na jar sa pomalšie prehrieva. Preto má trávnik neskorší nástup do vegetácie. Trávnik v zhutnenej pôde redne a zhoršuj sa jeho koreňový systém. Korene trávnika sa sústreďujú iba v povrchovej zóne približne 5 cm. Korene trávnika postupne hrubnú a znižuje sa tvorba koreňových vlásočníc. Trávnik v utuženej pôde stráca kondíciu a vytvára priestor pre zvýšenú tvorbu burín, trávnikových chorôb a machu. V zhutnenej pôde je znížený príjem živín rastlinami, preto časť dodaného hnojiva je odplavená alebo trávnikom nevyužitá. Trávnik pestovaný v utuženej pôde je citlivejší na stres zo sucha a z vysokej teploty. Prejavuje sa to s menšou regeneračnou schopnosťou trávnika – slabé odnožovanie a zahusťovanie. V zhutnenej pôde sa znižuje využiteľnosť závlahovej vody. Závlahový cyklus sa preto predlžuje a zväčšuje sa odtok vody z povrchu trávnika.

Pozrite si náš leták o aerifikácii

2. Vertikutácia

Táto trávnikárska  činnosť je veľmi často žiadaná. Ak je urobená dôsledne, s kvalitným náradím , prináša výborné výsledky. Netreba pritom zabudnúť  na hnojenie, závlahu a prípadný dosev . Pri vertikutácii sa prerezáva trávnik strojom, alebo ručne. Zbavuje sa splstnatenej vrstvy, medzi povrchom pôdy a zelenou časťou trávnika . Odstraňuje sa mach, prekypruje sa pôda, trávnik sa zmladzuje. Vertikutáciu vykonávame na jar a na jeseň. Jarná vertikutácia  odstraňuje plsť a podporuje odnožovanie trávnika. Vykonávame ju so silným nožovým vertikutátorom zn SABO, výkon motor 5,5 Hp, ktorý zároveň nakypruje  pôdu. V jesennom období vykonávame vertikutáciu s pružinovým vertikutátorom. Stroj vyčeše starinu z trávnika, ale nedokáže prerezať trávnik. Odstránenie stariny minimalizuje šírenie hubovitých chorôb v jesennom a zimnom období.

3. Kosenie trávnikov

Naša firma sa venuje koseniu trávnikov a ich údržbe. Trávniky kosíme v súkromných záhradách, ale aj na firemných veľkých plochách. Používame vretenové kosačky, rotačné kosačky, krovinorezy a cepové kosačky.

Pásy na trávniku po kosení vretenovou kosačkou

01 kosenie 02

Kosenie vretenovou kosačkou

01 kosenie 03

Vretenová kosačka - detailný pohľad

01 kosenie 01

4. Hnojenie trávnikov

Na rovnomerné rozloženie hnojiva na trávnik, používame rozmetadlo.  Hnojením sa vracajú do pôdy živiny, ktoré sa odoberajú z trávnika kosením. Preto nezabúdajte, že hnojenie na intenzívnych (často kosených) trávnikoch je veľmi dôležité. Dostatočná a vyrovnaná výživa je dôležitým predpokladom kvality trávnika, jeho hustoty, vzhľadu, regenerácie a odolnosti voči chorobám a burinám.

Už niekoľko sezón sa nám osvedčilo používanie hnojív, ktoré majú postupné uvoľňovanie živín a ich účinok je dlhodobý. 2 až 6x dlhší, oproti minerálnym, alebo organickým hnojivám. Skladom držíme trávnikové hnojivá, ktoré sa líšia svojim zložením  a  prispôsobujeme ich k aktuálnemu  ročnému obdobiu.

Rozprašovač značky Stihl

Rozprašovač značky Stihl

03 hnojenie 01

5. Valcovanie

Valcovanie trávnika je nevyhnutné pri jeho založení. Pri výseve ale aj pri položení trávnikových kobercov. Ľahkým valcovaním sa urovnáva povrch pôdy a obnovuje sa prerušená kapilarita. Korene trávi bývajú uvoľnené po mrazoch,  alebo pri rozdiele vonkajších jarných teplôt. Časté valcovanie na ílovitých a ťažkých pôdach môže byť škodlivé.

V praxi sa nám osvedčílo valcovanie nového trávnika s kovovým valcom, váha cca 70 kg.

Na kosenie je ideálne používať vretenovú kosačku, nielen z hľadiska jemného strihu, ale aj z hľadiska valcovania. Kosačka sa pohybuje na dvoch valcoch (nie na štyroch kolesách) a pri každom kosení zároveň valcuje  trávnik.

Valcovanie trávnika - príprava pôdy

Valcovanie trávnika - príprava pôdy

6. Odburiňovanie trávnikov

V okrasných a športových trávnikoch považujeme za burinu všetky dvojklíčnolisté a širokolisté rastliny. Dokonca aj tráva –  lipnica ročná je nevhodná v športových trávnikoch. Proti zaburineniu trávnika je dôležitá prevencia. Spočíva v dôkladnom odburinení pôdy ešte pred výsevom, používanie kvalitného osiva a minimalizovanie okolitých zdrojov zaburinenia. To je obmedziť vysemeňovanie burín z okolitých pozemkov.

Proti burine bojujeme:  mechanicky – kosením, vertikutáciou a chemicky (postrekmi).

Pri trvalo udržiavaných porastoch sa nám najviac osvedčilo používanie chemických prípravkov proti burine. Používame selektívne herbicidy na ničenie vytrvalých burín v trávniku, dostupné a certifikované na Slovenskom trhu.

Odburiňovanie trávnika

Odburiňovanie trávnika

Odburiňovanie trávnika

7. Boj proti trávnikovým chorobám a škodcom

V praxi platí zásada, že je jednoduchšie chorobám predchádzať, ako ich odstraňovať. Správne založený a udržiavaný trávnik (podľa predchádzajúcich bodov) je pomerne odolný voči chorobám.

Častá choroba trávnika je Pleseň snežná, vzniká v predjarnom období. Ochrana je preventívnym postrekom na jeseň.  U citlivých trávnikov ju vykonávame. Ďalšie trávnikové choroby sú: Paluška trávna, Kôrnatka trávna, Čarodejné kruhy na trávniku, Trávne hrdze a listové švrnitosti, Múčnatka trávna a iné.

Škodcovia v trávnikoch sú  húsenice, mravce , dážďovky – v prípade vychádzania na povrch trávnika. Krty, vtáci, niekedy psi a mačky.

Choroba trávnika

Choroba trávnika zblízka

Choroba trávnika

Choroby trávnikov 02

8. Topdressing trávnikov

Jedná sa o úpravu (vylepšenie) vrchnej časti pôdy trávnikov.  Zlepšujúcimi materiálmi sa upravuje vodno-vzdušný režim trávnika, pomáha to regenerácii trávnika , urýchľuje rozklad organickej hmoty a skvalitňuje príjem živín. Často sa používa  kremičitý piesok, alebo trávnikový substrát. Substrát sa dá priamo objednať, alebo  namiešať z kompostu, kremičitého piesku a rašeliny.  Nanášame ho vo vrstve 5 až 10 mm. Pri vyrovnávaní väčších nerovností na povrchu trávnika je nutné urobiť dosev trávovej zmesi. Vhodným prvkom na vylepšenie  substrátu je zeolit v granulovanej  forme. Funguje ako špongia. Vylepšuje viazanie živín a vody v pôde. Vhodné frakcie sú 0,5 až 1mm,  alebo  1 až 2,5 mm.

 

Naša pôdna frézna značky KOPPL

09 topdressing

9. Obnova a prísev trávnika

Dosev trávnika sa robí na namáhaných a zaťažovaných trávnikoch, alebo na riedkych a starých trávnikoch.

Vhodný postup: Trávnik treba najskôr nízko pokosiť, urobiť vertikutáciu s nožovým verikutátorom (nie so slabým pružinkovým vertikutátorom). So sejačkou urobiť krížový výsev. Odporúčam urobiť tenký top dressing s trávnikovým substrátom o hrúbke 5 mm

Potom sa môže celá plocha povalcovať.  V prípade nepoužitia substrátu, môžeme aplikovať aspoň hnojivo,  iba s postupným uvoľňovaním živín a s vyšším obsahom fosforu. Podporí dobré zakorenenie a zahustenie trávnika.

Rovnomerné siatie trávnika

10 prisev 01

Obnova trávnika

10 prisev 02

10. Pieskovanie trávnika

Po aerifikácii alebo vertikutácii je najlepšie trávnik zapieskovať. Piesok má na trávnik ozdravný účinok. Pieskovanie upravuje vodno-vzdušný režim v trávniku. Urýchľuje sa rozklad organickej hmoty a trávnik lepšie regeneruje. Najvhodnejší piesok do trávnikov je kremičitý. Jeho frakcia je 0,2 až 2 mm. Je to hrubší piesok.

Pieskovanie trávnika po aerifikácii

Pieskovanie po aerifikácii trávnika

Na 1m2 plochy trávnika odporúčame približne 18kg piesku

Frakcia piesku je 0,2 - 2 mm, je to hrubší piesok.

Niekoľko zásad na získanie dobrej účinnosti herbicidu, aplikovaného na trávnik:

  1. Plochu trávnika postrekovať, keď sú rastliny vzídené. Nikdy nie na pokosený trávnik. Dôležitá je dostatočná listová plocha buriny.
  2. Dážď po postreku vždy oslabí jeho účinok. Sledovať predpoveď počasia.
  3. Pozor na bočný vietor. Postrekom môžete zasiahnuť aj okolitú výsadbu.
  4. Nepostrekovať pri vysokých, ani nízkych teplotách. Optimálna teplota vzduchu je 15 až 20 °C. Častá chyba je vykonávanie postreku počas prudkého slnka a vysokej vonkajšej teploty. Listy rastlín sa vtedy bránia odparu vody – voskový efekt.
  5. Dodržiavať presné dávkovanie a zachovať rovnomernosť aplikácie postreku.
  6. Na riedenie postrekov používať iba čistú, nezávadnú vodu.
  7. Opatrne postrekovať pri vodných tokoch a chrániť svojich štvornohých miláčikov.