- Kosenie trávnikov.
- Zavlažovanie trávnikov – automatické alebo manuálne
- Hnojenie – hnojivá: organické, minerálne, tekuté, dlhodobé.
- Vertikutácia – prerezanie trávnika – odstránenie plsti.
- Aerifikácia – prevzdušňovanie trávnika vpichovaním hrotov do pôdy.
- Valcovanie pôdy a trávnika.
- Odburiňovanie trávnikov.
- Boj proti trávnikovým chorobám a škodcom.
- Topdressing – ošetrenie tránika pieskovaním alebo substrátom.
- Obnova a prísev trávnika.
1. Aerifikácia trávnika
Čo je aerifikácia trávnika: Je to prepichovanie pôdy s 5 až 8 cm dlhými, valcovými hrotmi. Hroty môžu byť plné alebo najlepšie duté. Priemer dutých hrotov je okolo 1 až 1,5 cm. S pomocou motorového aerifikátora vytvoríme na 1m2 plochy 400 až 1000 vpichov.
Prečo vykonávame aerifikáciu trávnika: Postupným utláčaním trávnika klesá jeho pórovitosť. Aerifikáciou zlepšujeme priesak vody a vzduchu ku koreňom trávy. Zlepšujeme prísun živín ku koreňom trávnika a zároveň urýchľujeme rozklad organických zbytkov. Zhutnená pôda má vyššiu vlhkosť, Na jar sa pomalšie prehrieva. Preto má trávnik neskorší nástup do vegetácie. Trávnik v zhutnenej pôde redne a zhoršuj sa jeho koreňový systém. Korene trávnika sa sústreďujú iba v povrchovej zóne približne 5 cm. Korene trávnika postupne hrubnú a znižuje sa tvorba koreňových vlásočníc. Trávnik v utuženej pôde stráca kondíciu a vytvára priestor pre zvýšenú tvorbu burín, trávnikových chorôb a machu. V zhutnenej pôde je znížený príjem živín rastlinami, preto časť dodaného hnojiva je odplavená alebo trávnikom nevyužitá. Trávnik pestovaný v utuženej pôde je citlivejší na stres zo sucha a z vysokej teploty. Prejavuje sa to s menšou regeneračnou schopnosťou trávnika – slabé odnožovanie a zahusťovanie. V zhutnenej pôde sa znižuje využiteľnosť závlahovej vody. Závlahový cyklus sa preto predlžuje a zväčšuje sa odtok vody z povrchu trávnika.
2. Vertikutácia
Táto trávnikárska činnosť je veľmi často žiadaná. Ak je urobená dôsledne, s kvalitným náradím , prináša výborné výsledky. Netreba pritom zabudnúť na hnojenie, závlahu a prípadný dosev . Pri vertikutácii sa prerezáva trávnik strojom, alebo ručne. Zbavuje sa splstnatenej vrstvy, medzi povrchom pôdy a zelenou časťou trávnika . Odstraňuje sa mach, prekypruje sa pôda, trávnik sa zmladzuje. Vertikutáciu vykonávame na jar a na jeseň. Jarná vertikutácia odstraňuje plsť a podporuje odnožovanie trávnika. Vykonávame ju so silným nožovým vertikutátorom zn SABO, výkon motor 5,5 Hp, ktorý zároveň nakypruje pôdu. V jesennom období vykonávame vertikutáciu s pružinovým vertikutátorom. Stroj vyčeše starinu z trávnika, ale nedokáže prerezať trávnik. Odstránenie stariny minimalizuje šírenie hubovitých chorôb v jesennom a zimnom období.
3. Kosenie trávnikov
Naša firma sa venuje koseniu trávnikov a ich údržbe. Trávniky kosíme v súkromných záhradách, ale aj na firemných veľkých plochách. Používame vretenové kosačky, rotačné kosačky, krovinorezy a cepové kosačky.
4. Hnojenie trávnikov
Na rovnomerné rozloženie hnojiva na trávnik, používame rozmetadlo. Hnojením sa vracajú do pôdy živiny, ktoré sa odoberajú z trávnika kosením. Preto nezabúdajte, že hnojenie na intenzívnych (často kosených) trávnikoch je veľmi dôležité. Dostatočná a vyrovnaná výživa je dôležitým predpokladom kvality trávnika, jeho hustoty, vzhľadu, regenerácie a odolnosti voči chorobám a burinám.
Už niekoľko sezón sa nám osvedčilo používanie hnojív, ktoré majú postupné uvoľňovanie živín a ich účinok je dlhodobý. 2 až 6x dlhší, oproti minerálnym, alebo organickým hnojivám. Skladom držíme trávnikové hnojivá, ktoré sa líšia svojim zložením a prispôsobujeme ich k aktuálnemu ročnému obdobiu.
5. Valcovanie
Valcovanie trávnika je nevyhnutné pri jeho založení. Pri výseve ale aj pri položení trávnikových kobercov. Ľahkým valcovaním sa urovnáva povrch pôdy a obnovuje sa prerušená kapilarita. Korene trávi bývajú uvoľnené po mrazoch, alebo pri rozdiele vonkajších jarných teplôt. Časté valcovanie na ílovitých a ťažkých pôdach môže byť škodlivé.
V praxi sa nám osvedčílo valcovanie nového trávnika s kovovým valcom, váha cca 70 kg.
Na kosenie je ideálne používať vretenovú kosačku, nielen z hľadiska jemného strihu, ale aj z hľadiska valcovania. Kosačka sa pohybuje na dvoch valcoch (nie na štyroch kolesách) a pri každom kosení zároveň valcuje trávnik.
6. Odburiňovanie trávnikov
V okrasných a športových trávnikoch považujeme za burinu všetky dvojklíčnolisté a širokolisté rastliny. Dokonca aj tráva – lipnica ročná je nevhodná v športových trávnikoch. Proti zaburineniu trávnika je dôležitá prevencia. Spočíva v dôkladnom odburinení pôdy ešte pred výsevom, používanie kvalitného osiva a minimalizovanie okolitých zdrojov zaburinenia. To je obmedziť vysemeňovanie burín z okolitých pozemkov.
Proti burine bojujeme: mechanicky – kosením, vertikutáciou a chemicky (postrekmi).
Pri trvalo udržiavaných porastoch sa nám najviac osvedčilo používanie chemických prípravkov proti burine. Používame selektívne herbicidy na ničenie vytrvalých burín v trávniku, dostupné a certifikované na Slovenskom trhu.
7. Boj proti trávnikovým chorobám a škodcom
V praxi platí zásada, že je jednoduchšie chorobám predchádzať, ako ich odstraňovať. Správne založený a udržiavaný trávnik (podľa predchádzajúcich bodov) je pomerne odolný voči chorobám.
Častá choroba trávnika je Pleseň snežná, vzniká v predjarnom období. Ochrana je preventívnym postrekom na jeseň. U citlivých trávnikov ju vykonávame. Ďalšie trávnikové choroby sú: Paluška trávna, Kôrnatka trávna, Čarodejné kruhy na trávniku, Trávne hrdze a listové švrnitosti, Múčnatka trávna a iné.
Škodcovia v trávnikoch sú húsenice, mravce , dážďovky – v prípade vychádzania na povrch trávnika. Krty, vtáci, niekedy psi a mačky.
8. Topdressing trávnikov
Jedná sa o úpravu (vylepšenie) vrchnej časti pôdy trávnikov. Zlepšujúcimi materiálmi sa upravuje vodno-vzdušný režim trávnika, pomáha to regenerácii trávnika , urýchľuje rozklad organickej hmoty a skvalitňuje príjem živín. Často sa používa kremičitý piesok, alebo trávnikový substrát. Substrát sa dá priamo objednať, alebo namiešať z kompostu, kremičitého piesku a rašeliny. Nanášame ho vo vrstve 5 až 10 mm. Pri vyrovnávaní väčších nerovností na povrchu trávnika je nutné urobiť dosev trávovej zmesi. Vhodným prvkom na vylepšenie substrátu je zeolit v granulovanej forme. Funguje ako špongia. Vylepšuje viazanie živín a vody v pôde. Vhodné frakcie sú 0,5 až 1mm, alebo 1 až 2,5 mm.
9. Obnova a prísev trávnika
Dosev trávnika sa robí na namáhaných a zaťažovaných trávnikoch, alebo na riedkych a starých trávnikoch.
Vhodný postup: Trávnik treba najskôr nízko pokosiť, urobiť vertikutáciu s nožovým verikutátorom (nie so slabým pružinkovým vertikutátorom). So sejačkou urobiť krížový výsev. Odporúčam urobiť tenký top dressing s trávnikovým substrátom o hrúbke 5 mm
Potom sa môže celá plocha povalcovať. V prípade nepoužitia substrátu, môžeme aplikovať aspoň hnojivo, iba s postupným uvoľňovaním živín a s vyšším obsahom fosforu. Podporí dobré zakorenenie a zahustenie trávnika.
10. Pieskovanie trávnika
Po aerifikácii alebo vertikutácii je najlepšie trávnik zapieskovať. Piesok má na trávnik ozdravný účinok. Pieskovanie upravuje vodno-vzdušný režim v trávniku. Urýchľuje sa rozklad organickej hmoty a trávnik lepšie regeneruje. Najvhodnejší piesok do trávnikov je kremičitý. Jeho frakcia je 0,2 až 2 mm. Je to hrubší piesok.
Niekoľko zásad na získanie dobrej účinnosti herbicidu, aplikovaného na trávnik:
- Plochu trávnika postrekovať, keď sú rastliny vzídené. Nikdy nie na pokosený trávnik. Dôležitá je dostatočná listová plocha buriny.
- Dážď po postreku vždy oslabí jeho účinok. Sledovať predpoveď počasia.
- Pozor na bočný vietor. Postrekom môžete zasiahnuť aj okolitú výsadbu.
- Nepostrekovať pri vysokých, ani nízkych teplotách. Optimálna teplota vzduchu je 15 až 20 °C. Častá chyba je vykonávanie postreku počas prudkého slnka a vysokej vonkajšej teploty. Listy rastlín sa vtedy bránia odparu vody – voskový efekt.
- Dodržiavať presné dávkovanie a zachovať rovnomernosť aplikácie postreku.
- Na riedenie postrekov používať iba čistú, nezávadnú vodu.
- Opatrne postrekovať pri vodných tokoch a chrániť svojich štvornohých miláčikov.