Aké sú naše výhody?
Pozrite si našu pôdnu frézu v akcii
Ako vyzerajú trávniky, ktoré sme založili?
Ako postupujeme pri zakladaní trávnika?
a) Zakladanie trávnika výsevom
1. Skôr ako založíme trávnik
Všetky stavebné práce je dobré ukončiť pred založením nového trávnika. Ideálne je najskôr urobiť automatický zavlažovací systém, ktorý zabezpečí rovnomernú závlahu a urýchli klíčenie trávnika.
DOBRÝ TIP: Nezabudnite dobre spevniť výkopy na potrebie a postrekovače potrebné pre automatickú závlahu. Po usadnutí pôdy by na týchto miestach mohli vzniknúť jamy a preliačiny v trávniku.
2. Prevencia proti burine
Na odstránenie buriny musíme myslieť už na začiatku. Pred úpravou pôdy a aj počas práce je nutné zrušiť nežiadúcu vegetáciu. Najvhodnejší spôsob je použitie totálneho herbicidu a jeho aplikácia s pomocou ostrekovača.
DOBRÝ TIP: Postrek na burinu je vhodné aplikovať viac krát za sebou s odstupom 30 dní. Nesmieme zabúdať na to, že chémia nezničí vysemenené buriny v pôde, ktoré čakajú na vhodné klíčiace podmienky aj niekoľko rokov.
3. Úprava pôdy a vyrovnanie terénu
Pri zakladaní trávnika býva najnáročnejšia príprava pôdy. Je potrebné rozhrnutie a rozprestrenie ornice pomocou mechanizmov. Naša firma používa kvalitnú pôdnu frézu značky Köppl. Táto fréza rozbije hrudy a precízne zarovná terén. Ďalej je potrebné ručné hrabličkovanie, smykovanie pôdy a vyváženie odpadu mimo priestoru trávnika. Pôda musí byť pripravená tak, aby bolo možné trávnik ľahko kosiť. Trávnik musí byť tiež bezpečný a pohodlne slúžiť pre pohyb, relax a šport.
DOBRÝ TIP: Pred rozprestretím ornice odstráňte stavebný odpad zo záhrady. Určite nie je vhodné ho zasýpať.
4. Top dressing
Trávniku sa darí vo vzdušnej pôde, bohatej na živiny, ktorej pôdna reakcia je mierne kyslá 5,5 až 6,5 Ph. Pri kyslých pôdach pod 5,5 PH sa tvorí mach. Pri zásaditých pôdach sa darí burinám, pri ťažkých alebo ílovitých pôdach sa nám osvedčilo zapracovať do pôdy kremičitý piesok na jej odľahčenie. Ideálne je rozprestrieť trávnikový substrát v rovnomernej vrstve na upravený povrch terénu. Substrát obsahuje kompost, rašelinu a kremičitý piesok. Tento postup a investícia sa vráti vo výbornej kvalite a hustote budúceho trávnika. Pri použití hrubšej vrstvy substrátu je možné uložiť vopred na terén sieť proti krtom.
DOBRÝ TIP: Pri výseve je možné použiť granulované hnojivo, ale iba s postupným uvoľňovaním živín. Pri štandardných (minerálnych) hnojivách dochádza k rychlému vyplavovaniu živín a k riziku „popálenia“ klíčiaceho trávnika. Používame teda hnojivo s dlhodobým účinkom a s vyšším obsahom fosforu na podporu dobrého zakorenenia a zahustenia trávnika.
5. Výsev trávnika
Nákupom starého alebo nekvalitného osiva sa môže celá práca pokaziť. Pri výbere sa treba vyhnúť lacným a neistým produktom. Oplatí sa používať iba certifikované a kvalitné osivá s vyskúšanou klíčivosťou. Výber druhu trávového osiva je individuálny, podľa požiadaviek investora. Na výsev trávnika používame kvalitnú štrbinovú sejačku s presným dávkovaním. Osivo zapracujeme do pôdy 5 až 20 mm a povalcujeme.
DOBRÝ TIP: Rovnomernosť rozhodenia osiva dosiahneme s krížovým výsevom. Urýchlenie klíčenia osiva pri citlivých druhoch dosiahneme vďaka prekrytiu plochy bielou agrotextíliou. Pri použití textílie sa tiež znižuje riziko vyplavovania osiva z pôdy.
6. Zálievka, klíčenie a prvé kosenie trávnika
Pôdu po výseve je potrebné udržiavať trvalo vlhkú v zóne zakoreňovania (20 až 30mm). Polievame častejšie a v menších dávkach tak, aby nám nevyplavovalo osivo z pôdy. Zasiata trávová zmes obsahuje rôzne druhy tráv a je normálne, že klíčenie neprebieha rovnomerne. Klíčenie trvá 7 až 30 dní v závislosti od vlahy, teploty pôdy a druhu osiva. Prvý krát kosíme pri výške trávnika 7 až 10 cm. Pokosíme ho vysoko, približne na 5-6 cm. Nový trávnik má jemné a plytké korene, preto prvé kosenie vykonávame veľmi opatrne, aby sme ho nevytrhávali von. Na prvé kosenie je ideálna vretenová kosačka, ktorá sa nám veľmi osvedčila. Má jemný strih a zároveň trávnik valcuje. Po prvom kosení je možné urobiť dosev trávnika, valcovanie a neskôr aj postrek so selektívnym herbicidom, proti prípadným vyrastajúcim dvojklíčnolistým burinám v trávniku.
DOBRÝ TIP: Počas klíčenia je trávnik riedky a pôda sa rýchlejšie vysušuje, preto nepodceňujte jeho polievanie. Korene trávnika sú plytké a nedokážu prijímať vodu z väčšej hĺbky. Udržiavajte preto vlhký povrch pôdy. Automatickú závlahu nastavujeme na polievanie napríklad 4 až 5 krát denne v krátkych cykloch. Nikomu nedovoľte behať po mokrej pôde v klíčiacom trávniku – ani psovi.
b) Zakladanie trávnika položením trávnikových kobercov
1. Príprava pôdy pod trávnikové koberce
Príprava pôdy je taká istá ako pri vysievanom trávniku. Pred kladením trávnikových kobercov je vhodné uložiť napríklad sieť proti krtom, rozvoziť trávnikový substrát alebo otestovať správnu funkčnosť závlahy. Pokládku trávnikových kobercov ocenia hlavne rodiny s malými deťmi, netrpezliví zákazníci a športovci. 30 dní po realizácii môžete trávnik zaťažovať.
DOBRÝ TIP: V letných mesiacoch je potrebné položiť trávnik do 24 hodín od jeho expedície. V stočených rolkách sa môže trávnik „zapariť”. Podvihnutím uloženej rolky môžete priebežne kontrolovať zakoreňovanie trávnika v pôde. Po 30 dňoch by sa už nemal dať nový trávnik nadvihnúť z podložia.
2. Položenie trávnikových kobercov
Pri kladení trávnikových kobercov nezabúdajte na väzbu. S prácou začíname v spodnej časti trávnika, aby vrchné rolky dotláčali na spodné. Poctivá práca pri pokládke je zdĺhavá, lebo každú rolku je nutné dotlačiť samostatne. Obmedzíme tak tvoreniu špár medzi rolkami trávnika. Na záver trávnik povalcovalcujeme a intenzívne polievame 14 dní (voda musí pod nohami“ čvachtať“).
c) Zakladanie trávnika pomocou trávnikových rohoží
Položenie trávnikových rohoží
Moderné trendy v záhradníctve ponúkajú založenie trávnika formou trávnikových rohoží (rolky bavlny s trávovým osivom). Tieto rohože sa rozvinú na upravený povrch pôdy. Ich nespornou výhodou je okamžitá ochrana osiva a pôdy pred eróziou. Taktiež obmedzujú rast burín počas klíčenia trávnika, pretože bavlna sa „napije„ vodou a udržuje osivo vlhké. Časom sa bavlna rozloží, ale počas klíčenia udržuje vlahu a tým urýchľuje rast nového trávnika. Trávnik je hustý a rovnomerný už v začiatkoch. Cena trávnika založeného pomocou tohoto postupu je medzi cenami predchádzajúcich dvoch postupov.
DOBRÝ TIP: Pri tomto postupe je nutné rozprestrieť na rozvinuté rohože vrstvu trávníkového
substrátu, prípadne aspoň vrstvu kremičitého piesku.